Konie i stajnie w Polsce 2026
Raport zespołu EQM-S, czyli standardu zarządzania jakością ośrodków jeździeckich. Łączy publiczne dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Inspekcji Weterynaryjnej, Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej) oraz katalogu ośrodków EQM-S. Stan danych: 11 października 2026 r. Autor: zespół EQM-S, Multicert sp. z o.o.
Najważniejsze w skrócie
- W oficjalnym rejestrze jest około 267 tys. koni. ARiMR, czyli agencja, która prowadzi państwowy rejestr zwierząt (system IRZplus), miała w nim 30 września 2026 r. 269 254 koniowate, w tym 266 623 konie w 50 836 siedzibach stad. To o około 70% więcej niż w badaniu GUS z 2023 r. (157 620), które obejmuje tylko konie w gospodarstwach rolnych.
- Koni w gospodarstwach rolnych ubyło o połowę. W 2005 r. GUS naliczył 312 139 koni, w 2023 r. 157 620.
- Dane GUS o rolnictwie nie obejmują wszystkich koni. W rejestrze ARiMR jest o około 109 tys. koni więcej niż w badaniu GUS z 2023 r. Z danych nie wynika, gdzie dokładnie te konie stoją.
- Odsetek skontrolowanych podmiotów z nieprawidłowościami wzrósł w porównaniu z latami 2017-2023. W latach 2017-2023 nieprawidłowości miało 10,8-13,4% skontrolowanych podmiotów (osób lub firm utrzymujących zwierzęta, nad którymi nadzór prowadzi Inspekcja Weterynaryjna), w 2024 r. 16,9%, a w 2025 r. 16,3%.
- Podmiotów z postępowaniem przybywa szybciej niż kontroli. Od 2017 do 2025 r. liczba kontroli wzrosła o 29%, a liczba podmiotów, wobec których wszczęto postępowanie, o 147%. Od 2019 r. sprawozdanie liczy postępowania administracyjne i karne, wcześniej tylko administracyjne.
- Najwięcej koni na mieszkańca jest na wschodzie, a najwięcej ośrodków z katalogu na jednego konia na Śląsku. Na 10 tys. mieszkańców najwięcej koni przypada w województwie podlaskim. Najwięcej ośrodków z katalogu EQM-S na 1000 koni ma województwo śląskie. Najwięcej koni w ogóle mają województwa mazowieckie i wielkopolskie.
- Eksport koni trafia głównie do Włoch. 81% wartości eksportu koni w latach 2015-2025 przypadło na Włochy, prawie wyłącznie na konie rzeźne. Import spadł z 706 koni w 2023 r. do 215 w 2025 r.
1. Ile jest koni w Polsce?
Państwowy rejestr zwierząt, czyli system IRZplus prowadzony przez ARiMR, wykazywał 30 września 2026 r. 269 254 koniowate (konie i spokrewnione z nimi zwierzęta, takie jak osły i muły), w tym 266 623 konie w 50 836 siedzibach stad. Siedziba stada to zarejestrowane miejsce, w którym stoją zwierzęta. Według stanu na 30 kwietnia 2025 r. było to 254 017 koniowatych. Rejestr pokazuje zwierzęta zapisane w systemie, a nie policzone na miejscu.
Do 2023 r. GUS liczył tylko konie w gospodarstwach rolnych. W czerwcu 2023 r. było ich 157 620, a w 2005 r. 312 139. Przez 18 lat ubyło więc 50%. Największy spadek procentowy miały województwa podkarpackie, lubelskie, małopolskie, łódzkie i świętokrzyskie, a największy w sztukach mazowieckie (o 31 804).
Spis rolny pokazuje też, że konie trzyma coraz mniej gospodarstw, ale w większych grupach. W 2010 r. konie miało 101 256 gospodarstw, w 2020 r. 35 428, czyli o 65% mniej (progi i definicje w obu spisach mogły się różnić). Liczba koni spadła w tym czasie wolniej, o 41%, więc przeciętne stado urosło: w 2020 r. na jedno gospodarstwo z końmi przypadało średnio 4,4 konia, najwięcej w zachodniopomorskim (7,5), najmniej w małopolskim (3,1). Dane nie pokazują, które gospodarstwa zrezygnowały z koni.
Uwaga do danych GUS za 2025 r. W sierpniu 2026 r. GUS podał dla 2025 r. liczbę 244 854 koni. Jest ona bliska liczbie z rejestru ARiMR. W podziale na województwa obie liczby układają się prawie tak samo: porównanie z danymi ARiMR o wszystkich koniowatych według stanu na 4 października 2024 r. daje współczynnik korelacji 0,995 (1 oznacza, że obie serie rosną i maleją razem w tych samych województwach; nie oznacza równych liczb), a rejestr jest od 1% niższy do 32% wyższy niż GUS. To podobieństwo nie dowodzi, że obie liczby pochodzą z tego samego źródła, a GUS nie opisał, skąd wziął liczbę koni za 2025 r. Dlatego różnicy wobec 2023 r. nie należy czytać jako rzeczywistego wzrostu liczby koni.
Dane GUS do 2023 r. obejmują konie w gospodarstwach rolnych, a nie wszystkie konie w kraju.
W rejestrze ARiMR są 266 623 konie
Źródło: ARiMR, IRZplus; GUS, Bank Danych Lokalnych.
GUS nie opisał, skąd pochodzi liczba koni za 2025 r. Różnicy wobec 2023 r. nie należy czytać jako rzeczywistego wzrostu liczby koni.
Pokaż dane w tabeli
| Źródło i data | Konie (szt.) | Zakres |
|---|---|---|
| ARiMR, rejestr 30.09.2026 | 266 623 | Konie zarejestrowane w IRZplus |
| GUS, gospodarstwa 2023 | 157 620 | Konie w gospodarstwach rolnych |
| GUS 2025, uwaga o źródle | 244 854 | GUS nie opisał, skąd pochodzi ta liczba |
Koni w gospodarstwach rolnych ubyło o połowę
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych, zmienna 65492.
Punkty są tylko w latach, w których GUS zrobił nowy pomiar. Lata bez pomiaru zostają przerwą na wykresie, bez dorysowanych wartości.
Pokaż dane w tabeli
| Rok | konie (szt.) |
|---|---|
| 2005 | 312 139 |
| 2006 | 306 992 |
| 2007 | 329 164 |
| 2008 | 325 304 |
| 2009 | 297 942 |
| 2010 | 291 208 |
| 2011 | 254 439 |
| 2012 | 222 210 |
| 2013 | 207 065 |
| 2016 | 185 494 |
| 2020 | 156 519 |
| 2023 | 157 620 |
2. Ile podmiotów z końmi nadzoruje Inspekcja Weterynaryjna?
W 2025 r. pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, czyli urzędowej kontroli weterynaryjnej, były 53 074 podmioty utrzymujące koniowate. Podmiot to osoba lub firma, która utrzymuje zwierzęta i podlega temu nadzorowi. Rejestr ARiMR wykazywał w 2026 r. 50 836 siedzib stad z końmi. Obie liczby są podobnej wielkości, choć liczone według innych definicji. Sprawozdanie inspekcji obejmuje miejsca, w których zwierzęta są trzymane po to, by one same lub ich produkty trafiły na rynek. Nie mówi, ile z tych miejsc to stajnie rekreacyjne czy pensjonaty.
Liczba nadzorowanych podmiotów na koniec roku spadła skokowo: z 82 771 (31.12.2022) do 53 740 (31.12.2023). Licząc wszystkie podmioty, które działały w dowolnym momencie roku, spadek wyniósł z 84 931 do 77 595. Sprawozdania nie wyjaśniają tej zmiany; jedną z możliwych przyczyn jest uporządkowanie rejestru. Dlatego raport nie porównuje liczby podmiotów sprzed 2023 r. z późniejszymi.
3. Jak często kontrole wykrywają nieprawidłowości?
W 2025 r. kontrole Inspekcji Weterynaryjnej wykryły nieprawidłowości w 16,3% skontrolowanych podmiotów z koniowatymi, wobec 12,0% w 2023 r. Liczba kontroli wzrosła w tym czasie o 56%.
| Rok | Skontrolowane podmioty | Z nieprawidłowościami | Odsetek |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 009 | 373 | 12,4% |
| 2019 | 2 531 | 326 | 12,9% |
| 2020 | 2 166 | 233 | 10,8% |
| 2021 | 2 301 | 308 | 13,4% |
| 2023 | 2 416 | 291 | 12,0% |
| 2024 | 3 605 | 609 | 16,9% |
| 2025 | 3 717 | 606 | 16,3% |
W latach 2024-2025 kontroli było wyraźnie więcej niż wcześniej: 4 381 w 2024 r. i 4 248 w 2025 r., wobec 2 729 w 2023 r. W 2025 r. inspekcja wszczęła postępowanie administracyjne lub karne wobec 185 podmiotów, najwięcej w latach 2015-2025 (w 2017 r. wobec 75; do 2018 r. sprawozdanie liczyło tylko postępowania administracyjne). Pełne dane za lata 2015-2025 są w pliku do pobrania.
Jak czytać te liczby:
- Liczby obejmują wszystkie rodzaje kontroli w podmiotach utrzymujących koniowate, nie tylko kontrole dobrostanu. Sprawozdanie obejmuje zdrowie zwierząt, oznakowanie i rejestrację, dobrostan, pasze i leki, a nie rozdziela kontroli według celu.
- Liczby nie opisują stanu wszystkich stajni w Polsce. Kontrole nie są losowe: część wynika ze skarg i analizy ryzyka.
- Odsetek oznacza, ile skontrolowanych podmiotów miało co najmniej jedną nieprawidłowość. Sprawozdanie nie podaje, ile kontroli zakończyło się stwierdzeniem nieprawidłowości.
W 2025 r. nieprawidłowości miało 16,3% skontrolowanych podmiotów
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, sprawozdania RRW-3, dział 1D, koniowate.
W 2023 r. zmienił się rejestr. Kontrole nie są losowe, więc odsetek nie opisuje wszystkich stajni; dotyczy skontrolowanych podmiotów i wszystkich rodzajów kontroli, nie tylko dobrostanu.
Pokaż dane w tabeli
| Rok | Podmioty z nieprawidłowościami (%) |
|---|---|
| 2015 | 15,8% |
| 2016 | 15,2% |
| 2017 | 12,4% |
| 2018 | 12,8% |
| 2019 | 12,9% |
| 2020 | 10,8% |
| 2021 | 13,4% |
| 2022 | 11,3% |
| 2023 | 12,0% |
| 2024 | 16,9% |
| 2025 | 16,3% |
W 2025 r. było 4 248 kontroli, wobec 2 729 w 2023 r.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, sprawozdania RRW-3, dział 1D, koniowate.
Pokaż dane w tabeli
| Rok | kontrole (szt.) |
|---|---|
| 2015 | 3 585 |
| 2016 | 3 457 |
| 2017 | 3 283 |
| 2018 | 3 078 |
| 2019 | 2 766 |
| 2020 | 2 348 |
| 2021 | 2 554 |
| 2022 | 3 179 |
| 2023 | 2 729 |
| 2024 | 4 381 |
| 2025 | 4 248 |
4. Gdzie są konie, a gdzie ośrodki jeździeckie?
| Wskaźnik | Najwyżej | Najniżej |
|---|---|---|
| Konie na 10 tys. mieszkańców (GUS 2025) | podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie | śląskie, dolnośląskie, małopolskie |
| Ośrodki z katalogu EQM-S na 1000 koni | śląskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie | podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie |
| Odsetek ośrodków z ważnym certyfikatem Polskiego Związku Jeździeckiego (PZJ) | podlaskie (30,0%; 20 ośrodków w katalogu), warmińsko-mazurskie, pomorskie | lubuskie (3,3%), lubelskie, dolnośląskie |
Najwięcej koni na mieszkańca mają wschodnie, rolnicze województwa. Najwięcej ośrodków z katalogu na jednego konia mają województwo śląskie i województwa zachodnie. Tam, gdzie jest dużo koni, nie zawsze jest dużo ośrodków: kolejność województw według liczby koni i według liczby ośrodków zgadza się tylko częściowo (współczynnik korelacji rang 0,48 w skali od −1 do 1, gdzie 1 oznacza tę samą kolejność). Raport pokazuje, gdzie stoją konie i gdzie działają ośrodki z katalogu; nie mierzy, czy na wschodzie brakuje stajni.
W katalogu EQM-S jest 1216 wpisów. Ważny certyfikat PZJ ma 161 z nich, czyli 13,2%. 413 wpisów (34%) pochodzi z OpenStreetMap, otwartej mapy tworzonej przez wolontariuszy, i nie ma jeszcze potwierdzenia, że w danym miejscu działa ośrodek świadczący usługi.
Ograniczenie: katalog EQM-S nie jest pełnym spisem stajni. Powstał z OpenStreetMap, wykazu klubów PZJ i wykazu ośrodków certyfikowanych przez PZJ, więc lepiej obejmuje ośrodki rekreacyjne i sportowe niż gospodarstwa z końmi. W województwach podlaskim i świętokrzyskim katalog ma tylko po 20 ośrodków, więc tamtejsze odsetki są mniej pewne.
Podlaskie ma najwięcej koni na mieszkańca
GUS nie opisał, skąd pochodzi liczba koni za 2025 r. Różnicy wobec 2023 r. nie należy czytać jako rzeczywistego wzrostu liczby koni. Katalog EQM-S nie jest pełnym spisem stajni.
konie / 10 tys. mieszkańców
- do 49,4
- powyżej 49,4 do 56,7
- powyżej 56,7 do 67,5
- powyżej 67,5 do 84,1
- powyżej 84,1
dolnośląskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 42,2
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 8,72
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 7,6
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 12 047
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 6 534
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 2 857 273
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 105
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 71
- Wpisy rodzaju „klub”
- 4
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 30
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 8
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 8 237
- Konie w spisie rolnym 2010
- 11 220
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 11 393
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -42,6
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 1 337
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 2 836
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 6,16
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 22,9
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 8
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 1
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 39
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 1
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 2
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 16,07
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,166
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 4 169
- Kontrole, 2019
- 181
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 150
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 29
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 12
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 6
kujawsko-pomorskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 56,7
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 5,10
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 14,0
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 11 172
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 6 756
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 1 971 891
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 57
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 43
- Wpisy rodzaju „klub”
- 2
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 12
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 8
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 6 391
- Konie w spisie rolnym 2010
- 9 625
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 9 516
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -29,0
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 1 284
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 2 917
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 4,98
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 34,3
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 9
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 4
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 27
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 2
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 6
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 8,44
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,537
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 4 370
- Kontrole, 2019
- 186
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 174
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 62
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 16
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 6
łódzkie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 61,9
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 4,09
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 15,3
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 14 410
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 7 028
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 2 328 825
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 59
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 35
- Wpisy rodzaju „klub”
- 3
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 21
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 9
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 8 949
- Konie w spisie rolnym 2010
- 15 026
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 18 988
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -63,0
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 2 125
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 5 644
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 4,21
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 30,2
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 9
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 2
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 26
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 0
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 2
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 8,39
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,139
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 7 115
- Kontrole, 2019
- 240
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 212
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 22
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 9
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 1
lubelskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 118,3
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 2,52
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 5,1
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 23 436
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 13 877
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 1 980 772
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 59
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 29
- Wpisy rodzaju „klub”
- 4
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 26
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 3
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 15 029
- Konie w spisie rolnym 2010
- 30 153
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 41 494
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -66,6
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 4 026
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 13 737
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 3,73
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 70,1
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 3
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 1
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 19
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 4
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 5
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 4,25
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,213
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 9 338
- Kontrole, 2019
- 271
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 261
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 121
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 40
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 5
lubuskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 70,0
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 4,44
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 3,3
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 6 750
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 4 519
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 963 601
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 30
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 14
- Wpisy rodzaju „klub”
- 3
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 13
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 1
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 3 746
- Konie w spisie rolnym 2010
- 6 095
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 5 982
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -24,5
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 673
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 1 639
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 5,57
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 46,9
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 0
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 0
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 10
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 0
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 0
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 6,64
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,000
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 2 369
- Kontrole, 2019
- 119
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 110
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 58
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 12
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 4
małopolskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 46,8
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 5,55
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 14,6
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 16 048
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 11 335
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 3 429 342
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 89
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 59
- Wpisy rodzaju „klub”
- 5
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 25
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 13
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 12 434
- Konie w spisie rolnym 2010
- 21 318
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 30 939
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -63,4
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 4 076
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 12 634
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 3,05
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 33,1
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 13
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 0
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 47
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 5
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 5
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 7,85
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,312
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 9 179
- Kontrole, 2019
- 141
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 134
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 40
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 15
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 3
mazowieckie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 84,1
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 3,39
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 14,0
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 46 321
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 29 366
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 5 505 857
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 157
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 84
- Wpisy rodzaju „klub”
- 19
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 54
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 22
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 27 792
- Konie w spisie rolnym 2010
- 47 624
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 61 170
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -52,0
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 6 684
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 19 374
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 4,16
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 53,3
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 18
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 10
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 52
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 7
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 16
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 5,35
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,345
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 10 541
- Kontrole, 2019
- 263
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 249
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 40
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 9
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 4
opolskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 49,4
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 7,89
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 13,9
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 4 561
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 2 233
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 923 536
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 36
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 16
- Wpisy rodzaju „klub”
- 3
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 17
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 5
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 2 973
- Konie w spisie rolnym 2010
- 4 112
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 3 310
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -32,5
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 539
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 1 033
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 5,52
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 24,2
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 2
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 1
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 10
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 2
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 2
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 16,12
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,439
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 1 564
- Kontrole, 2019
- 35
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 35
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 37
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 13
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 0
podkarpackie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 55,8
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 4,53
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 13,5
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 11 470
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 8 052
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 2 053 760
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 52
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 41
- Wpisy rodzaju „klub”
- 1
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 10
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 7
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 9 286
- Konie w spisie rolnym 2010
- 17 798
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 26 082
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -69,1
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 2 676
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 10 285
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 3,47
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 39,2
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 11
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 2
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 35
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 1
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 3
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 6,46
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,262
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 6 240
- Kontrole, 2019
- 317
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 290
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 69
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 16
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 0
podlaskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 154,6
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 1,15
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 30,0
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 17 421
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 13 832
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 1 126 679
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 20
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 13
- Wpisy rodzaju „klub”
- 1
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 6
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 6
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 11 956
- Konie w spisie rolnym 2010
- 20 115
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 20 213
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -31,6
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 2 221
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 6 102
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 5,38
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 122,8
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 3
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 2
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 7
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 2
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 3
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 1,45
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,172
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 3 570
- Kontrole, 2019
- 130
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 118
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 74
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 21
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 2
pomorskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 62,0
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 6,15
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 21,1
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 14 632
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 9 974
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 2 358 409
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 90
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 59
- Wpisy rodzaju „klub”
- 2
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 29
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 19
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 9 097
- Konie w spisie rolnym 2010
- 14 075
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 14 011
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -28,8
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 1 688
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 3 895
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 5,39
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 42,3
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 12
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 3
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 44
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 6
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 9
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 9,02
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,615
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 4 929
- Kontrole, 2019
- 193
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 171
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 54
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 32
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 0
śląskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 22,4
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 13,33
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 11,0
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 9 528
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 6 222
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 4 261 792
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 127
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 94
- Wpisy rodzaju „klub”
- 3
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 30
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 14
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 5 892
- Konie w spisie rolnym 2010
- 8 580
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 8 359
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -25,6
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 1 405
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 3 177
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 4,19
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 14,6
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 11
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 1
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 70
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 9
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 9
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 20,41
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,945
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 5 074
- Kontrole, 2019
- 125
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 117
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 50
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 16
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 7
świętokrzyskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 67,5
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 2,58
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 20,0
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 7 748
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 6 800
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 1 147 293
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 20
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 14
- Wpisy rodzaju „klub”
- 0
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 6
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 4
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 5 249
- Konie w spisie rolnym 2010
- 11 798
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 18 254
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -62,7
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 1 531
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 6 571
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 3,43
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 59,3
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 1
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 1
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 10
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 0
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 1
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 2,94
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,129
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 3 942
- Kontrole, 2019
- 189
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 187
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 135
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 47
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 19
warmińsko-mazurskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 117,6
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 3,43
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 24,1
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 15 746
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 8 178
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 1 339 498
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 54
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 28
- Wpisy rodzaju „klub”
- 3
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 23
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 13
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 9 969
- Konie w spisie rolnym 2010
- 16 702
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 17 372
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -52,9
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 1 739
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 4 189
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 5,73
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 61,1
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 4
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 0
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 18
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 1
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 1
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 6,60
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,064
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 4 557
- Kontrole, 2019
- 124
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 108
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 85
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 30
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 1
wielkopolskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 71,7
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 6,59
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 12,2
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 24 902
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 15 173
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 3 471 302
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 164
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 86
- Wpisy rodzaju „klub”
- 12
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 66
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 20
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 13 323
- Konie w spisie rolnym 2010
- 21 018
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 18 545
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- -18,2
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 2 594
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 5 572
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 5,14
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 43,7
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 17
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 4
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 60
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 1
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 5
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 10,81
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,201
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 4 623
- Kontrole, 2019
- 148
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 143
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 91
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 20
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 3
zachodniopomorskie
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025)
- 53,7
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025)
- 9,47
- Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%)
- 9,8
- Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle)
- 8 662
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023
- 7 739
- Mieszkańcy, GUS 2025
- 1 612 680
- Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026
- 82
- Wpisy rodzaju „ośrodek”
- 36
- Wpisy rodzaju „klub”
- 10
- Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług
- 36
- Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026
- 8
Pozostałe dane województwa
- Konie w spisie rolnym 2020
- 6 196
- Konie w spisie rolnym 2010
- 8 886
- Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2005
- 6 511
- Zmiana liczby koni 2005-2023 (%)
- 18,9
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2020
- 830
- Gospodarstwa z końmi, spis rolny 2010
- 1 653
- Konie na gospodarstwo z końmi, 2020
- 7,47
- Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2023, ludność 2025)
- 48,0
- Wpisy ze sprawdzonymi udogodnieniami na stronie ośrodka
- 5
- Wpisy z halą potwierdzoną na stronie ośrodka
- 0
- Wpisy sprawdzone w OpenStreetMap w promieniu 300 m
- 26
- Wpisy z budynkiem hali w OpenStreetMap, do 300 m
- 2
- Wpisy z halą, dowolne z tych źródeł
- 2
- Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2023)
- 10,60
- Ośrodki z halą na 1000 koni (GUS 2025)
- 0,231
- Nadzorowane podmioty, cały rok 2019
- 628
- Kontrole, 2019
- 104
- Skontrolowane podmioty, 2019
- 72
- Stwierdzone niezgodności, 2019
- 41
- Podmioty z nieprawidłowościami, 2019
- 18
- Podmioty z postępowaniem, 2019
- 2
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych, konie i ludność 2025; katalog EQM-S, 11.10.2026. Granice: geoBoundaries, CC BY 4.0 (uznanie autorstwa). Dane katalogu: © autorzy OpenStreetMap i PZJ, ODbL 1.0 (otwarta licencja baz danych).
Pokaż dane w tabeli
| Województwo | Konie na 10 tys. mieszkańców (konie GUS 2025) | Ośrodki z katalogu na 1000 koni (GUS 2025) | Odsetek wpisów z ważnym certyfikatem PZJ (%) | Konie, GUS 2025 (zobacz uwagę o źródle) | Konie w gospodarstwach rolnych, GUS 2023 | Mieszkańcy, GUS 2025 | Wpisy w katalogu EQM-S, 11.10.2026 | Wpisy rodzaju „ośrodek” | Wpisy rodzaju „klub” | Wpisy niepewne, bez potwierdzenia usług | Wpisy z ważnym certyfikatem PZJ, 11.10.2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dolnośląskie | 42,2 | 8,72 | 7,6 | 12 047 | 6 534 | 2 857 273 | 105 | 71 | 4 | 30 | 8 |
| kujawsko-pomorskie | 56,7 | 5,10 | 14,0 | 11 172 | 6 756 | 1 971 891 | 57 | 43 | 2 | 12 | 8 |
| łódzkie | 61,9 | 4,09 | 15,3 | 14 410 | 7 028 | 2 328 825 | 59 | 35 | 3 | 21 | 9 |
| lubelskie | 118,3 | 2,52 | 5,1 | 23 436 | 13 877 | 1 980 772 | 59 | 29 | 4 | 26 | 3 |
| lubuskie | 70,0 | 4,44 | 3,3 | 6 750 | 4 519 | 963 601 | 30 | 14 | 3 | 13 | 1 |
| małopolskie | 46,8 | 5,55 | 14,6 | 16 048 | 11 335 | 3 429 342 | 89 | 59 | 5 | 25 | 13 |
| mazowieckie | 84,1 | 3,39 | 14,0 | 46 321 | 29 366 | 5 505 857 | 157 | 84 | 19 | 54 | 22 |
| opolskie | 49,4 | 7,89 | 13,9 | 4 561 | 2 233 | 923 536 | 36 | 16 | 3 | 17 | 5 |
| podkarpackie | 55,8 | 4,53 | 13,5 | 11 470 | 8 052 | 2 053 760 | 52 | 41 | 1 | 10 | 7 |
| podlaskie | 154,6 | 1,15 | 30,0 | 17 421 | 13 832 | 1 126 679 | 20 | 13 | 1 | 6 | 6 |
| pomorskie | 62,0 | 6,15 | 21,1 | 14 632 | 9 974 | 2 358 409 | 90 | 59 | 2 | 29 | 19 |
| śląskie | 22,4 | 13,33 | 11,0 | 9 528 | 6 222 | 4 261 792 | 127 | 94 | 3 | 30 | 14 |
| świętokrzyskie | 67,5 | 2,58 | 20,0 | 7 748 | 6 800 | 1 147 293 | 20 | 14 | 0 | 6 | 4 |
| warmińsko-mazurskie | 117,6 | 3,43 | 24,1 | 15 746 | 8 178 | 1 339 498 | 54 | 28 | 3 | 23 | 13 |
| wielkopolskie | 71,7 | 6,59 | 12,2 | 24 902 | 15 173 | 3 471 302 | 164 | 86 | 12 | 66 | 20 |
| zachodniopomorskie | 53,7 | 9,47 | 9,8 | 8 662 | 7 739 | 1 612 680 | 82 | 36 | 10 | 36 | 8 |
5. Ile koni Polska wywozi i przywozi?
W latach 2015-2025 Polska wywiozła konie, osły i muły (w statystyce celnej pozycja CN 0101) o wartości 141,7 mln EUR. Z tego 114,5 mln EUR (81%) przypadło na Włochy, prawie wyłącznie na konie rzeźne. Liczba wywożonych koni rzeźnych spadła z 13 806 w 2015 r. do 3 063 w 2023 r., a w 2025 r. wzrosła do 4 730.
Import jest dużo mniejszy: 38,4 mln EUR w tym samym okresie. W 2023 r. przywieziono 706 koni, w 2024 r. 273, a w 2025 r. 215. W danych za lata 2023-2025 nie ma przywozu koni rzeźnych. W 2025 r. największą wartość miał import z Francji (1,46 mln EUR za 25 koni hodowlanych czystej krwi) i Niemiec (1,25 mln EUR za 18), a najwięcej sztuk przyjechało z Ukrainy (115 koni).
Dane pochodzą z bazy Comext, w której Eurostat zbiera statystykę handlu zagranicznego. Pokazują one przepływ towarów przez granice, a nie ceny sprzedaży. Część wartości nie jest przypisana do konkretnych krajów.
Eksport koni rzeźnych spadł od 2015 r., po 2023 r. wzrósł
- Konie rzeźne do Włoch
- Pozostały eksport koni
Źródło: Eurostat, baza handlu zagranicznego Comext, Polska, trzy podpozycje celne dla koni (CN8), 2015-2025.
Pozostały eksport to konie rzeźne do innych krajów oraz konie hodowlane i pozostałe do wszystkich krajów. Nie obejmuje osłów ani mułów. Suma pochodzi z wiersza „świat” (WORLD) w bazie Eurostatu, a nie z dodawania krajów.
Pokaż dane w tabeli
| Rok | Rzeźne do Włoch (szt.) | Pozostały eksport koni (szt.) | Wszystkie konie (szt.) | W tym rzeźne, wszystkie kraje (szt.) |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 12 529 | 1 896 | 14 425 | 13 806 |
| 2016 | 12 315 | 960 | 13 275 | 12 793 |
| 2017 | 9 851 | 572 | 10 423 | 9 852 |
| 2018 | 6 720 | 604 | 7 324 | 6 722 |
| 2019 | 5 172 | 871 | 6 043 | 5 215 |
| 2020 | 6 364 | 571 | 6 935 | 6 364 |
| 2021 | 4 158 | 1 005 | 5 163 | 4 158 |
| 2022 | 3 414 | 893 | 4 307 | 3 678 |
| 2023 | 3 048 | 555 | 3 603 | 3 063 |
| 2024 | 4 215 | 1 248 | 5 463 | 4 215 |
| 2025 | 4 730 | 1 888 | 6 618 | 4 730 |
Import spadł z 706 koni w 2023 r. do 215 w 2025 r.
Źródło: Eurostat, baza handlu zagranicznego Comext, Polska, trzy podpozycje celne dla koni (CN8), 2015-2025.
Liczba koni to suma trzech podpozycji celnych dla koni, bez osłów i mułów.
Pokaż dane w tabeli
| Rok | konie (szt.) |
|---|---|
| 2015 | 3 301 |
| 2016 | 2 431 |
| 2017 | 1 340 |
| 2018 | 1 782 |
| 2019 | 129 |
| 2020 | 231 |
| 2021 | 687 |
| 2022 | 1 286 |
| 2023 | 706 |
| 2024 | 273 |
| 2025 | 215 |
Metoda i źródła
- ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), system IRZplus: liczba zarejestrowanych koniowatych i siedzib stad ze strony o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, odczyt 11.10.2026; stan na 30.04.2025 z kopii archiwalnej strony.
- GUS, Bank Danych Lokalnych: pogłowie koni (zmienne 65492 i 57036), spisy rolne 2010 i 2020, ludność 2025.
- Główny Inspektorat Weterynarii: roczne sprawozdania z nadzoru weterynaryjnego RRW-3 za lata 2015-2025, dział 1D, wiersz „koniowate”.
- Eurostat, baza handlu zagranicznego Comext: handel końmi (pozycja celna CN 0101 i jej podpozycje), Polska, 2015-2025.
- Katalog ośrodków EQM-S: stan na 11 października 2026 r.
Pełne dane, definicje kolumn i obliczenia można pobrać jako pliki CSV, czyli tekstowe pliki z tabelami. Wskaźniki obliczył zespół EQM-S. Dane są udostępnione na otwartej licencji baz danych ODbL; przy cytowaniu należy podać źródło: „Przewodnik po stajniach (EQM-S), Konie i stajnie w Polsce 2026”.
Co wymaga potwierdzenia
- Skąd GUS wziął liczbę koni za 2025 r. i co dokładnie obejmuje liczba „koniowatych w bazie” ARiMR.
- Dlaczego w sprawozdaniu za 2023 r. spadła liczba nadzorowanych podmiotów.
- Co dokładnie obejmuje wiersz „koniowate” w sprawozdaniu RRW-3.
Raport zostanie zaktualizowany po wyjaśnieniu tych spraw.
Dane do pobrania
- Konie, ludność i katalog ośrodków w 16 województwach (CSV, plik tekstowy z danymi)
- Kontrole weterynaryjne podmiotów z koniowatymi (sprawozdania RRW-3), 2015-2025 (CSV, plik tekstowy z danymi)
- Handel zagraniczny końmi, Polska, 2015-2025 (CSV, plik tekstowy z danymi)
- Definicje kolumn i obliczenia (TXT, plik tekstowy)
Jak cytować
Przewodnik po stajniach (EQM-S), Multicert sp. z o.o., „Konie i stajnie w Polsce 2026”, 11 października 2026 r., https://www.przewodnikstajni.pl/raporty/konie-i-stajnie-2026/